Filia w Sandomierzu - Dziekan opowiada o nauczaniu alternatywnym

Dziekan opowiada o nauczaniu alternatywnym

W dniu 27 listopada w Bibliotece Pedagogicznej w Tarnobrzegu odbyła się konferencja szkoleniowa dla nauczycieli pod patronatem podkarpackiego kuratora oświaty. Jej tematyka to „Wsparcie szkoły w kształtowaniu samodzielności, kreatywności i innowacyjności”. Gościem specjalnym konferencji była dziekan naszego Wydziału dr Małgorzata Makowska-Brzychczyk, która przygotowała wystąpienie pt. „Nauczanie zgodne z biologią ludzkiej psychiki”. Podczas wykładu nauczyciele mieli szansę usłyszeć o etapach rozwoju ludzkiego mózgu i psychiki, jakie aktywności intelektualne są odpowiednie dla określonego wieku rozwojowego oraz mieli okazję posłuchać o doświadczeniach Pani dziekan z jej ponad 20-letniej praktyki w pracy ze studentami, pracy jako nauczyciel w jednym z najlepszych liceów w regionie oraz uczestniczenia w wielu wydarzeniach edukacyjnych z uczniami z każdej grupy wiekowej. Ponadto podzieliła się swoimi wrażeniami ze współpracy z alternatywną szkołą waldorfską, jako tłumacz książki-powieści z pedagogiki waldorfskiej pt. „Szkoła jest podróżą”, w której opisaną nauczanie przyjazne ludzkiemu organizmowi i umysłowi. Na koniec Pani doktor zachęciła uczestników konferencji do korzystania z zasobów strony organizacji popularyzującej naukę non profit TED Ideas Worth Spreading, bowiem pracuje ona dla tej organizacji od kilku lat jako tłumacz wolontariusz napisów do filmów z wystąpień konferencyjnych TED. Cieszymy się, że Wydział coraz bardziej wrasta w region i że zaproszeń na tego typu lokalne wydarzenia jest coraz więcej.