Filia w Sandomierzu - Kadry dla przemysłu – partnerstwo na rzecz edukacji zawodowej

Kadry dla przemysłu – partnerstwo na rzecz edukacji zawodowej

W ubiegły piątek 13 grudnia miała miejsce konferencja „Kadry dla przemysłu – partnerstwo na rzecz edukacji zawodowej”, zorganizowana przez Agencję Rozwoju Przemysłu Oddział w Tarnobrzegu. Filię UJK w Sandomierzu reprezentowała dziekan dr Małgorzata Makowska-Brzychczyk, prodziekan Dr Ireneusz Musiałek oraz główny specjalista ds administracji Robert Pytka. Dyskutowano jak szkolnictwo zawodowe i wyższe winno odpowiadać na zapotrzebowanie lokalnego rynku pracy oraz jak przygotowywać młodych ludzi do wejścia na ten rynek. Odpowiedzi na te i inne pytania prezentowali uczestnicy spotkania podczas referatów i w trakcie dyskusji. Podczas spotkania tego spotkania, które odbyło się w Baranowie Sandomierskim podawano konkretne przykłady zmian.
Dziekan Filii UJK wskazała kierunki realizowane w Sandomierzu w ścisłej współpracy z pracodawcami oraz podkreśliła niezwykle istotna rolę zdobywania przez uczniów kompetencji miękkich, które w działaniu naszej jednostki są realizowane podczas tzw. przedmiotów wsparcia np. Biologiczne podstawy komunikacji i relacji międzyludzkich czy Psychobiologiczne podstawy mowy ciała.
Zwracano uwagę na wsparcie kształcenia w tzw. zawodach pożądanych. O zmianach w systemie oświaty mówiła m.in. Podkarpacka Kurator Małgorzata Rauch. Sugerowała zacieśnianie współpracy miedzy samorządami, szkołą i uczelniami a przedsiębiorcami czyli potencjalnymi pracodawcami.
Ci zaś coraz częściej uczestniczą w przygotowywaniu programów kształcenia, a ich obecność zachęca młodzież do zdobywania kwalifikacji zawodowych. Takim przykładem może być powstanie 15 klas patronackich oraz uruchomienie programu PAMISZ, grupującego 5 dużych firm i 5 placówek szkolnictwa zawodowego.
Podkarpacka Akademia Motoryzacji – Innowacyjne Szkolnictwo Zawodowe jest konkretną propozycją współpracy jaka ma już miejsce na Podkarpaciu, a jak twierdzi Ryszarda Jania prezes Wschodniego Sojuszu Motoryzacyjnego jest realną szansą na zatrzymanie młodych ludzi na lokalnym rynku pracy.
Cieszymy się, że głos sandomierskiej Filii UJK liczy się w coraz większej liczbie lokalnych debat społecznych.
/wykorzystano materiały Radia Rzeszów/