Filia w Sandomierzu UJK - Dlaczego warto studiować filologię angielską w sandomierskiej filii UJK?
Czworo absolwentów z dyplomami z napisem "filologia angielska filli UJK słowami naszych absolwentów"

Dlaczego warto studiować filologię angielską w sandomierskiej filii UJK?

 

Dlaczego warto studiować filologię angielską w sandomierskiej filii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach? Na to pytanie odpowiedziała Sylwia – tegoroczna absolwentka, która realizowała ścieżkę translatorską:

 

„Studia filologiczne w Filii UJK w Sandomierzu są naprawdę godne polecenia! Wysoce wykwalifikowana kadra, która zawsze służy pomocą, bardzo profesjonalnie podchodzi do prowadzonych zajęć, dzięki czemu studenci odnoszą wiele korzyści. Nie tylko mogą ulepszać swoje umiejętności językowe, ukierunkowane na zawód nauczyciela lub tłumacza, ale mogą również pogłębiać swoją wiedzę dotyczącą chociażby kultury czy literatury państw anglojęzycznych.

Moimi ulubionymi zajęciami były te z literatury brytyjskiej i amerykańskiej, dzięki którym moja pasja do czytania jeszcze bardziej przybrała na sile. W rezultacie na tej dziedzinie oparłam moją pracę licencjacką, do pisania której byłam w pełni przygotowana dzięki zajęciom z literatury, a także proseminarium i seminarium. Inne zajęcia, czy to wykłady, czy ćwiczenia, również były bardzo pomocne w dalszym rozwoju. Warto wspomnieć o wyjątkowo ciekawych zajęciach z tłumaczeń pisemnych i ustnych, dzięki którym poznałam różne rodzaje i metody tłumaczeń i które przygotowały mnie do tego zawodu od strony praktycznej.

Oprócz zajęć akademickich miałam możliwość odbywać praktykę translatorsko‑korporacyjną, podczas której miałam styczność z „żywym” angielskim i słownictwem typowo korporacyjnym oraz mogłam wprowadzać w czyn to, czego się nauczyłam podczas zajęć. To trzymiesięczne doświadczenie dało mi też wgląd w to, jak wygląda praca w korporacji, gdzie język angielski jest właściwie niezbędny, i otworzyło przede mną atrakcyjne możliwości, ponieważ po ukończeniu praktyk dostałam propozycję pracy w tej firmie.

Wykładowcy filologii angielskiej w Filii UJK wspierają również rozwój naukowy studentów, wykraczając poza obowiązkowe zajęcia. Na przykład istnieje możliwość brania udziału w comiesięcznych spotkaniach Koła Naukowego, podczas których w miłej atmosferze analizowana jest poezja oraz filmy fabularne, które często w jakimś stopniu poruszają ważne tematy społeczne lub są ekranizacjami powieści. Bardzo miło wspominam również mój udział w konferencji naukowej, do czego zostałam zachęcona przez moją Panią Promotor i na której wsparcie i cenne rady mogłam liczyć podczas przygotowywania wystąpienia. Takie doświadczenia w znacznym stopniu przyczyniły się do mojego rozwoju naukowego.

Niewątpliwie ciekawą odskocznią jest też coroczny Dzień Jakości Kształcenia, podczas którego studenci mogą skorzystać z wykładów i zajęć dotyczących różnych aspektów języka i krajów anglojęzycznych, przedstawianych w formie luźnych ciekawostek. Często towarzyszą im miniquizy i konkursy z atrakcyjnymi nagrodami. Wiele też dają organizowane przez wykładowców spotkania z przedstawicielami różnych zawodów, np. z tłumaczem przysięgłym. Pomagają one bliżej poznać dany zawód „od kuchni” i to od profesjonalistów, którzy wykonują go wiele lat.

Podsumowując, naprawdę warto zainwestować w siebie, swój rozwój i swoją przyszłość. Jeśli pasjonują Cię języki, zwłaszcza angielski, i jednocześnie lubisz wyzwania, jesteś gotowy im sprostać, to rozważ wybór Filologii angielskiej w Filii UJK w Sandomierzu jako Twój kierunek dalszego kształcenia.”