Filia w Sandomierzu - Uniwersyteckie Dni Kultury w Sandomierzu

Uniwersyteckie Dni Kultury w Sandomierzu

Tegorocznej inauguracji roku akademickiego w sandomierskiej Filii UJK towarzyszyć będą Uniwersyteckie Dni Kultury, organizowane w ramach obchodów Jubileuszu 50-lecia Uniwersytetu. Dziekan Filii wraz z całą społecznością akademicką serdecznie zapraszają na uroczystości inauguracyjne i imprezy popularno-naukowe i kulturalne organizowane w ramach Uniwersyteckich Dni Kultury.

Program na plakatach, a szczegóły poniżej:

7 października godz. 17.00Spotkanie teraźniejszości z przeszłością. Wykład popularnonaukowy „Nie zaczęło się od Ciebie” dr Małgorzaty Makowskiej-Brzychczyk, dziekan Filii UJK w Sandomierzu.

„Ci, co nas opuścili nie są nieobecni, są pośród nas choć ich nie widzimy” (św. Augustyn) – wykład połączy ze sobą biologię, fizykę kwantową i historię, by wyjaśnić jak wielowymiarowo dzieje naszych przodków wpływają na nasze codzienne życie w najmniejszych nawet calach. Po wykładzie dyskusja.

Miejsce: Zamek Królewski w Sandomierzu, Sala edukacyjna.

9 października godz. 11.00 Spotkanie rzeczywistości z SF. Wykład popularnonaukowy „Fantastyka naukowa: czysta fantazja czy odzwierciedlenie rzeczywistości?” dr Anny Gilarek wykładowcy Filii UJK w Sandomierzu.

Po wykładzie projekcja klasycznego filmu SF, a potem dyskusja.

Miejsce: Kino Starówka Sandomierskiego Centrum Kultury.

10 października godz. 12.00Inauguracja roku akademickiego w Filii w Sandomierzu  Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.

W czasie uroczystości ogłoszenie zmiany Wydziału Zamiejscowego w Filię UJK, immatrykulacja studentów UJK i otwarcie Uniwersytetu Dziecięcego.

Wykład inauguracyjny „Na straży porządku – 100 lat dziedzictwa Sandomierskiej Policji Powiatowej” wygłoszą dr hab. Tomisław Giergiel (Muzeum Okręgowe w Sandomierzu) i insp. mgr Dariusz Chmielowiec (komendant powiatowy Policji w Sandomierzu)

Miejsce: Zamek Królewski w Sandomierzu, Sala Rycerska

11 października 18.00 Spektakl teatralny teatru Pozytywnie Skopani pt. „Matka brata mojego syna”.

Przedstawienie oparte jest na dwuaktówce napisanej przez Juliusza Machulskiego. Tę „familijną czarną komedię” wyreżyserował Wojciech Gwoździowski. Opowiada ona historię znanego pisarza, nestora rodu, Wincentego Laskusa, który niespodziewanie trafia do szpitala w swoje siedemdziesiąte urodziny. To zdarzenie pociągnie za sobą lawinę konsekwencji, ujawnione zostaną rodzinne sekrety. Spektakl od premiery w styczniu br. przyciągnął już ogromne rzesze widzów.

Występują:Paweł Dobrowolski (Wincenty), Wojciech Gwoździowski (Zygmunt), Agata Dobrowolska (Greta), Marzena Hynowska(Beatrycze), Mateusz Zauska (Xawery), Dorocie Witas(Anna).

Miejsce: Zamek Królewski w Sandomierzu, Sala Rycerska

Wstęp na wszystkie wydarzenia wolny do wyczerpania miejsc.

Informacji udziela Sekretariat Filii UJK w Sandomierzu nr tel. (41) 349 60 22 i na stronie internetowej:
SANDOMIERZ.UJK.EDU.PL/50latUJK