Filia w Sandomierzu UJK - Wykład prof. dr hab. Piotra Sobolewskiego pt. „Dlaczego musimy stosować profilaktykę krzepliwą? „

Wykład Dziekana prof. dr hab. Piotra Sobolewskiego pt. Dlaczego musimy stosować profilaktykę krzepliwą?

1 czerwca w środę, słuchacze Sandomierskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku  wysłuchali wykładu profesora  Piotra Sobolewskiego, poświęconego chorobie  zakrzepowo – zatorowej,  jej przyczynom , objawom, czynnikom  ryzyka oraz  przebiegu  leczenia. Zakrzepica żył głębokich oznacza powstanie zakrzepów w układzie żył znajdujących się pod powierzchnią  głęboką (żyły głębokie) i najczęściej rozwija się w obrębie kończyn dolnych. Dojrzały wiek, otyłość, mało ruchu , złe odżywianie,  są  jednymi z  czynników, które predysponują  do wystąpienia żylnej choroby zakrzepowo- zatorowej.   Najstarsi studenci Sandomierza  wysłuchali  od Profesora wiele cennych wskazówek i porad dotyczących stosowania profilaktyki przeciwkrzepliwej, bo dzięki temu spowalniany jest  proces krzepnięcia krwi  i zapobiega to  chorobie doprowadzającej do znacznej utraty zdrowia a nawet zgonu. Na koniec zajęć, przewodnicząca samorządu studenckiego UTW Pani Halina Zaręba, serdecznie podziękowała  w imieniu studentów Panu Profesorowi  za interesujący wykład  i bardzo przydatne informacje w nim zawarte.