Filia w Sandomierzu UJK

11-03-2019

Piąty wykład otwarty dr Małgorzaty Makowskiej-Brzychczyk

Zapraszamy na kolejny, piąty już wykład otwarty dr Małgorzaty Makowskiej-Brzychczyk, który stanowi dalszy ciąg rozważań o biomechanice umysłu i jego wpływowi na stan ciała.
Wg autorki biologia umysłu tzn. myśli oraz emocji czyli reakcji ciała wskazuje, iż to one są determinantem zachowania równowagi organizmu, bądź jej zachwiania, zdrowia bądź choroby, sukcesu bądź porażki, zadowolenia z życia czy też jego braku. Myśli i emocje jako reakcje na czynniki zewnętrzne wpływają na stan zdrowia, sposób odżywiania się, energię życiową itp., manifestując się na poziomie ciała i psychiki, które są nierozłącznie ze sobą powiązane. Posługując się biochemicznym językiem emocji ludzki organizm przekazuje nam komunikaty, które w natłoku codziennych spraw są przez nas często ignorowane. Tymczasem organizm niemal krzyczy w swoistym dla siebie języku, używając emocji, neuroprzekaźników, hormonów, genów, chorób. Biologiczne znaczenie choroby wiele wyjaśnia w kwestii programów przetrwania zapisanych głęboko w naszym mózgu trzewiowym. Myśli, emocje, słowa to potężne klucze otwierające drogę do poznania siebie i zrozumienia biologicznego podłoża swoich chorób. Mózg w działaniu czyli umysł może być wspaniałym narzędziem, gdy poznamy sposoby jego działania. Bez tej wiedzy, staje się on naszym władcą, a my narzekamy na los, życie, pecha itp. Tymczasem ciało podąża za umysłem. Nie ma wyboru. Ciało odzwierciedla to, do czego przywiązuje się umysł, każdą myśl, każdą emocję, każdy stres, każdą radość… Warto wiedzieć, że funkcjonuje w nas „nowoczesny ludzki umysł” i pradawny „mózg przetrwania”. Warto zagłębić się w poznanie siebie, by życie stało się bardziej świadome i pełne. Po wykładzie przewidziany jest czas na dyskusję.

 

ul. Schinzla 13a, 27-600 Sandomierz

Piątek, 22 marca 2019 o 15:00 – 16:30

Kilka słów o UJK

Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach jest jednym z 16 uniwersytetów państwowych w Polsce, jedynym w województwie świętokrzyskim.

Oferuje kształcenie na poziomie studiów licencjackich, magisterskich, doktoranckich i podyplomowych.