Filia w Sandomierzu - 2019 marzec
godlo polski logo uniwersytetu jana kochanowskiego w kielcach

Filia w Sandomierzu

Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach

Od 25 marca Wydział Zamiejscowy skierował do szkół na terenie powiatu sandomierskiego, tarnobrzeskiego, stalowowolskiego, nowodębskiego i staszowskiego ofertę wykładów otwartych dla młodzieży. Wykłady obejmują tematykę popularno-naukową i pobudzająca umiejętności myślenia analitycznego i syntetycznego, a poprowadzą je pracownicy dydaktyczni Wydziału. Pierwsze wykłady wygłosi dziekan WZ dr Małgorzata Makowska-Brzychczyk w II Liceum Ogólnokształcącym w Sandomierzu, I Liceum Społecznym w Tarnobrzegu i Zespole Szkół w Gorzycach. W ofercie znalazło się 10 wykładów o zróżnicowanej tematyce, które przygotowało i poprowadzi 10 wykładowców UJK. Wykłady można rezerwować w sekretariacie Wydziału pod nr tel. 41 349 60 22 u p. mgr Anety Chodowskiej. Akcja potrwa do połowy czerwca. Serdecznie zapraszamy szkoły średnie naszego regionu.

Wykładowcy WZ skierowali wiosenną ofertę wykładów dla młodzieży szkół średnich miasta Sandomierza i regionu. Pierwszy wykład miał miejsce 26 marca w II Liceum Ogólnokształcącym w Sandomierzu, gdzie dziekan Wydziału dr Małgorzata Makowska-Brzychczyk przedstawiła uczniom temat: „Nawyk bycia sobą”, w którym zaprezentowała biopsychologiczne podłoże kształtowania się osobowości na bazie budowy i funkcjonowania ludzkiego mózgu i umysłu. Dwugodzinny wykład wzbudził szczere zainteresowanie uczniów liceum, z którym WZ od początku swojego istnienia współpracuje.

 

[Best_Wordpress_Gallery id=”31″ gal_title=”wiosenną edycja wykładów otwartych do szkół średnich”]

W dniu 14 marca 2019r. przedstawiciele Wydziału Zamiejscowego UJK w Sandomierzu oraz studenci z kierunku Filologia angielska, Mechatronika oraz Kosmetologia wzięli udział w Targach Edukacyjnych organizowanych przez II Liceum Ogólnokształcące w Sandomierzu. Przedstawiona była oferta edukacyjna Wydziału. Studenci z kierunku Filologia angielska przygotowali dla młodzieży liczne konkursy w języku angielskim z ciekawymi nagrodami. Studenci z kierunku Mechatronika uczyli młodzież jak sterować robotem, który był dużym zainteresowaniem na targach. Natomiast studentki z Kosmetologii wykonywały zabiegi pielęgnacyjne dłoni.

Wydziałowe obchody Dni Jakości Kształcenia UJK

Wydział Zamiejscowy w Sandomierzu

16 kwietnia 2019

 

Sala nr 7 – zajęcia warsztatowe

 

9.00 –  9.45 Jak wykorzystać stres jako narzędzie?” (wykład-warsztat)

 

Dr Małgorzata Makowska-Brzychczyk

9.50 – 11.00 Język angielski biletem wstępu do poznania świata – warsztaty językowe.

 

Studenci poszczególnych roczników filologii  z pomocą prowadzącego przygotowują warsztaty językowe o charakterze quizu językowego
dla swoich kolegów z pozostałych roczników.

 

 Dr Małgorzata Górecka-Smolińska i studenci filologii angielskiej

 

11.05 – 12.35

 

 

 

 

Learning styles vs. Learning strategies, warsztat który zapoznaje uczestników z 50 strategiami uczenia się wg Oxford 1990 i pomaga uświadomić sobie, których z tych strategii używają najczęściej.

 

Dr Anna Bąk-Średnicka & mgr Marzena Miękina 

 

(Maksymalnie 15 osób)

12.40 – 14.10 „Academic English vs General English” – warsztaty , których celem jest ukazanie różnicy między tymi dwoma  typami języka angielskiego oraz ćwiczenie najważniejszych cech akademickiego angielskiego.

 

Dr Łukasz Furtak

Sala nr 14 – wykłady

 

9.00 – 9.45 „Sterydy anaboliczne – co to jest, jak działa, dlaczego szkodzi zdrowiu”

 

Dr Paweł Helon

 

9.50  – 10.30  „Jak mózg czyta książki?”

 

Dr Małgorzata Makowska-Brzychczyk

10.35 – 11.20 „Nawyk bycia sobą” (wykład interaktywny)

 

Dr Małgorzata Makowska-Brzychczyk

11.25 – 12.05 „Substancje naturalne pomocne w usprawnianiu procesów uczenia się oraz zapamiętywania”

 

Dr Wojciech Koch

12.10 – 13.10 „Najciekawsze zabytki w okolicy Sandomierza”

 

Dr inż. Zbigniew Nagórny

 

13. 15 – 14.10

„Energetyka jądrowa – perspektywy rozwoju w Polsce i na Świecie”

 

Dr Robert Podsiadły

Sala nr 6 – warsztaty komputerowe

 

10.00 – 11.00 Warsztaty z projektowania komputerowego

 

Dr Wojciech Iwanicki

11.00 -12.00 Skanowanie przedmiotów w 3D, programy służące do projektowania 3D, zastosowanie druku 3D.

 

Dr inż. Ireneusz Musiałek

Sala nr 4 – Pokaz kosmetologiczny

 

12.00 – 13.00 „Zabieg pielęgnacyjny cery męskiej”, pokaz kosmetologiczny połączony z prezentacją multimedialną

 

mgr Joanna Zając i mgr Karolina Sałagan

 

 

Praca Wydziału Zamiejscowego w Sandomierzu została doceniona w plebiscycie czasopisma Echo Dnia. Zaszczytną nominację w plebiscycie o tytuł „Kobiety przedsiębiorczej 2018” otrzymała Dziekan Wydziału dr Małgorzata Makowska-Brzychczyk.

Zapraszamy do oddania głosu w plebiscycie na stronie internetowej Echa Dnia (PLEBISCYT ECHODNIA)

Szanowni Państwo,

Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach zaprasza NAUCZYCIELI AKADEMICKICH
na bezpłatne szkolenia, współfinansowane ze środków Unii Europejskiej, podnoszące kompetencje dydaktyczne organizowane w ramach projektu pt.: „NOWE PERSPEKTYWY rozwoju Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach”.

 

TEMATYKA SZKOLEŃ

 

Więcej informacji nt. szkoleń w załączniku „Regulamin” na stronie internetowej: http://www.ujk.edu.pl/zarzadzenie_nr_19_2019.html
FORMA ZGŁOSZENIA UCZESTNICTWA

formularz zgłoszeniowy

Wypełniony formularz zgłoszeniowy, znajdujący się w załączniku, należy złożyć w dniach 22 marca 2019 roku lub 29 marca 2019 roku w godz. 9.30-11.00 w pokoju 201 Wydziału Prawa, Administracji i Zarządzania Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach (budynek A, ul. Świętokrzyska 21, Kielce). Przewiduje się możliwość wysłania zgłoszenia w formie elektronicznej, dostarczając formularz zgłoszeniowy w formie papierowej w terminie innym niż powyższe (e-mail: paulina.koziel@ujk.edu.pllub agnieszka.rozwadowska@ujk.edu.pl). Liczba miejsc na poszczególne szkolenia jest ograniczona.

Kontakt: paulina.koziel@ujk.edu.pllub agnieszka.rozwadowska@ujk.edu.pl

 

Z wyrazami szacunku,

Koordynatorzy

Kozieł Paulina,

Rozwadowska Agnieszka

W dniu 13 marca br. Na Wydziale Zamiejscowym w Sandomierzu Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach odbyła się IV edycja Konkursu Języka Angielskiego dla uczniów klas 6-8 szkoły podstawowej i 3 klasy gimnazjum.  Patronat nad konkursem objął rektor UJK prof. dr hab. Jacek Semaniak. Test konkursowy przygotowali wykładowcy WZ – dr Anna Gilarek i dr Łukasz Furtak  oraz studenci III roku kierunku filologia o specjalności filologia angielska, prowadzonej w tej jednostce Uniwersytetu. Zadania obejmowały wiedzę ze słownictwa i gramatyki, czytanie ze zrozumieniem oraz wiedzę o krajach anglojęzycznych. Konkurs rozpoczął się o godz. 10.00, a licznie przybyłych uczestników i ich opiekunów przywitała słodkościami dziekan Wydziału, dr Małgorzata Makowska-Brzychczyk. Kilka minut po 10.00 rozdano testy i do ich rozwiązywania przystąpiło 71 uczniów z 14 szkół z Sandomierza i powiatu sandomierskiego, z Tarnobrzega i powiatu tarnobrzeskiego oraz innych ościennych powiatów.

Wyniki konkurs 13.03.2019

Najlepszymi w zmaganiach językowych okazali się: I miejsce – Jakub Dryś z I Społecznego Gimnazjum z Oddziałami Dwujęzycznymi w Tarnobrzegu (89/90 pkt); II miejsce – Mateusz Bodek ze Szkoły Podstawowej Nr 4 w Tarnobrzegu; III miejsce – Paulina Orlińska ze Szkoły Podstawowej Nr 9 w Tarnobrzegu.  Nagrody zostały ufundowane przez Szkołę Języków Obcych Optima w Sandomierzu i Tarnobrzegu oraz WZ w Sandomierzu, a były to słowniki i materiały do nauki języka angielskiego oraz pendrive i materiały piśmiennicze UJK. Ponadto wszyscy uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy uczestnictwa, a ich nauczyciele podziękowania za przygotowanie swoich podopiecznych do konkursu.

Podczas rozdania nagród Pani dziekan podziękowała za tak duże zainteresowanie wydarzeniem.

[Best_Wordpress_Gallery id=”29″ gal_title=”Konkurs 13.03.2019″]

9 kwietnia odbędzie się Konkurs Języka Angielskiego dla uczniów szkół ponad gimnazjalnych. Zgłoszenia są przyjmowane do dnia 28 marca. Formularz zgłoszeniowy i regulamin.

Szanowni Nauczyciele!

Drodzy Uczniowie!

 

Instytut Humanistyczny Wydziału Zamiejscowego w Sandomierzu Uniwersytetu
Jana Kochanowskiego w Kielcach ma przyjemność zaprosić do wzięcia udziału w V edycji
Konkursu Języka Angielskiego dla Uczniów Szkół Ponadpodstawowych, która odbędzie się
9 kwietnia 2019 r. w siedzibie Wydziału. Konkurs odbywa się pod honorowym patronatem:

i adresowany jest do uczniów klas I-IV liceum ogólnokształcącego oraz uczniów klas I-V technikum.

Celem Konkursu jest popularyzacja języka angielskiego wśród młodzieży szkół ponadpodstawowych oraz wzmacnianie motywacji do nauki języka angielskiego poprzez rozwijanie umiejętności i zainteresowań uczniów.

Wszystkich chętnych do wzięcia udziału w Konkursie prosimy o zapoznanie się
z Regulaminem Konkursu Języka Angielskiego dla Uczniów Szkół Ponadpodstawowych(ZAŁ. NR 1 REGULAMIN KONKURSU)
oraz o przesłanie wypełnionego formularza zgłoszeniowego (ZAŁ. NR 2 FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY) do dnia 28marca 2019 r.
na adres Instytutu Humanistycznego Wydziału Zamiejscowego w Sandomierzu Uniwersytetu
Jana Kochanowskiego w Kielcach, ul. Schinzla 13a, 27-600 Sandomierz lub adres email:
malgorzata.gorecka-smolinska@ujk.edu.pl

Zapraszamy na kolejny, piąty już wykład otwarty dr Małgorzaty Makowskiej-Brzychczyk, który stanowi dalszy ciąg rozważań o biomechanice umysłu i jego wpływowi na stan ciała.
Wg autorki biologia umysłu tzn. myśli oraz emocji czyli reakcji ciała wskazuje, iż to one są determinantem zachowania równowagi organizmu, bądź jej zachwiania, zdrowia bądź choroby, sukcesu bądź porażki, zadowolenia z życia czy też jego braku. Myśli i emocje jako reakcje na czynniki zewnętrzne wpływają na stan zdrowia, sposób odżywiania się, energię życiową itp., manifestując się na poziomie ciała i psychiki, które są nierozłącznie ze sobą powiązane. Posługując się biochemicznym językiem emocji ludzki organizm przekazuje nam komunikaty, które w natłoku codziennych spraw są przez nas często ignorowane. Tymczasem organizm niemal krzyczy w swoistym dla siebie języku, używając emocji, neuroprzekaźników, hormonów, genów, chorób. Biologiczne znaczenie choroby wiele wyjaśnia w kwestii programów przetrwania zapisanych głęboko w naszym mózgu trzewiowym. Myśli, emocje, słowa to potężne klucze otwierające drogę do poznania siebie i zrozumienia biologicznego podłoża swoich chorób. Mózg w działaniu czyli umysł może być wspaniałym narzędziem, gdy poznamy sposoby jego działania. Bez tej wiedzy, staje się on naszym władcą, a my narzekamy na los, życie, pecha itp. Tymczasem ciało podąża za umysłem. Nie ma wyboru. Ciało odzwierciedla to, do czego przywiązuje się umysł, każdą myśl, każdą emocję, każdy stres, każdą radość… Warto wiedzieć, że funkcjonuje w nas „nowoczesny ludzki umysł” i pradawny „mózg przetrwania”. Warto zagłębić się w poznanie siebie, by życie stało się bardziej świadome i pełne. Po wykładzie przewidziany jest czas na dyskusję.

 

ul. Schinzla 13a, 27-600 Sandomierz

Piątek, 22 marca 2019 o 15:00 – 16:30

Dziekan Wydziału Zamiejscowego UJK podczas Miejskiego Dnia Kobiet

7 marca, w przededniu Dnia Kobiet, mieszkanki Sandomierza mogły uczestniczyć w I odsłonie Mocy Kobiecości , zorganizowanej na gościnnym Zamku Królewskim przez Burmistrza Miasta Sandomierza, Marcina Marca. W tym dniu odbyło się tam wiele imprez, a wśród nich porady dietetyczne, kosmetologiczne, taneczne i wiele innych. Po 15.00 licznie zgromadzone Panie uczestniczyły w debacie pod hasłem „Między nami Kobietami”. Trzy Panie postrzegane jako kobiety sukcesu w naszym regionie usiadły, by podzielić się swoimi doświadczeniami. W rozmowie wzięły udział: Marzena Okła-Drewnowicz-poseł na Sejm, Monika Kuczyńska – dyrektor personalny NSG Group Poland oraz dziekan naszego Wydziału – dr Małgorzata Makowska-Brzychczyk. Spotkanie poprowadziła Sylwia Rybacka. Panie rozmawiały o swojej drodze zawodowej, jak funkcjonują w relacjach zawodowych z mężczyznami, jak buduje się wizerunek kobiety polityka, kobiety przedsiębiorczej, kobiety wykładowcy i kobiety biznesu. Mówiły także o wychowaniu dzieci, łączeniu roli matki i żony z wykonywaniem pracy zawodowej. Na koniec każda z nich podsumowała dyskusję jedną radą dla zgromadzonych kobiet. „Zawsze bądź sobą, niezależnie od okoliczności idź swoją drogą. Problemem nie jest problem, problemem jest twoje nastawienie do problemu. ” – usłyszeli zgromadzeni z ust Pani dziekan, której udział w tej debacie to dobry znak współpracy Wydziału z miastem i regionem.
/zdj. EchoDnia, UM Sandomierz oraz Beata Wilczewska/

W książce „Ruchome obrazki” T. Pratchett w bardzo trafny sposób stwierdził: „Wiesz co jest największą tragedią tego świata? Ludzie, którzy nigdy nie odkryli, co naprawdę chcą robić i do czego mają zdolności. Synowie, którzy zostają kowalami, bo ich ojcowie byli kowalami. Ludzie, którzy mogliby fantastycznie grać na flecie, ale starzeją się i umierają, nie widząc żadnego instrumentu muzycznego, więc zostają oraczami. Ludzie obdarzeni talentem, którego nigdy nie poznają. A może nawet nie rodzą się w czasie, w którym mogliby go odkryć. więcej.”
Dnia 12 marca Biblioteka Pedagogiczna w Tarnobrzegu zaprasza na konferencję „Wsparcie nauczycieli w przygotowaniu uczniów do wyboru zawodu” pod patronatem Podkarpackiego Kuratora Oświaty, Gościny wykład rozpoczynający konferencję wygłosi Dziakan Wydziału Zamiejscowego w Sandomierzu Uniwersytettu Jana Kochanowskiego w Kielcach dr Małgorzata Makowska-Brzychczyk, która opowie o neurobiologicznych i biospołecznych uwarunkowaniach kształtowania pasji, zaintersowań i wyboru ścieżki życiowej oraz o niezbędnej znajomości etapów rozwoju mózgu i umysłowości dziecka, aby skierować jego wybór drogi zawodowej zgodnie z jego zdolnościami, umiejętnościami i talentami. Pani dr Makowska twierdzi, że nawet jeśli zdaje nam się, iż wybór drogi zawodowej jest przypadkowy, w istocie nigdy tak nie jest i biologia umysłowości człowieka dokładnie pokazuje, często nieuświadomione czynniki decydujące o decyzjach w tym obszarze życia. W imieniu Dyrekcji Biblioteki Pedagogicznej w tarnobrzegu serdecznie zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu. Udział w konferencji jest bezpłatny. Miejsce: Biblioteka Pedagogiczna w Tarnobrzegu – sala konferencyjna ul. Wyspiańskiego 2A. Dyrekcja Biblioteki prosi o potwierdzenie uczestnictwa pocztą e-mail: konferencja@pbw.org.pl lub telefonicznie: 158222277 (wew. 23, 26); 158221373 do 8 marca 2019 r.

 

Informujemy, że z okazji Dnia Kobiet Burmistrz Miasta Sandomierza, Pan Marcin Marzec, organizuje na Zamku Królewskim otwarte wydarzenie „Moc kobiecości”, skierowane do wszystkich kobiet miasta i regionu. Z przyjemnością zaproszenie na tę imprezę przyjęła Dziekan Wydziału Zamiejscowego UJK, dr Małgorzata Makowska-Brzychczyk, która weźmie udział w debacie „Między nami kobietami” wraz z Panią Marzeną Okłą – Drewnowicz (Poseł na Sejm RP) i Moniką Kuczyńską (Dyrektor Personalny NSG Group). Panie podzielą się swoim doświadczeniem dotyczącym budowania wizerunku kobiety polityka, kobiety w biznesie, kobiety przedsiębiorczej i zarządzającej firmą czy instytucją. No i zdradzą, jak to wszystko pogodzić z „byciem kobietą” w życiu prywatnym. Zapraszamy studentki, absolwentki, pracowniczki i wszystkie sympatyczki naszego wydziału.

Czwartek, 7 marca 2019 o 10:00 – 21:00
Zamek w Sandomierzu
ul. Zamkowa 12

PROGRAM
10.00 – 20.00 – „Zdrowy i piękny biust” – warsztaty brafitterskie prowadzone przez Jolantę Lewicką, projektantkę wyjątkowej bielizny inspirowanej tradycjami polskiego gorseciarstwa, właścicielka Salonów Li PERIE Lingerie. Zapisz się już dzisiaj: Sylwia Latkowska 694 705 990
od 12.00 – Makijaże, fryzury, foto profesjonalisty – metamorfozy
12.00 – 21.00 – doradztwo, jak dobrze wyglądać i dobrze się czuć, zdrowo się odżywiać (Hipo-kamp – relaksacja, NN – najlepsze rozwiązania związane z ochroną zdrowia, zdrowe odżywianie-odkwaszanie, ruch). Podczas całego wydarzenia będzie nam towarzyszył Jakub Gadzalski – fotograf, który będzie uwieczniał metamorfozy
14.00 – 21.00 – warsztaty i rozmowy
14.00 – 15.00 – Beata Wilczewska – wizażysta – Budowanie wizerunku – makijaż w biznesie, kicz czy profesjonalizm? – warsztaty
15.00 -16.00 – Rozmowa „miedzy nami kobietami”: Marzena Okła – Drewnowicz (poseł na Sejm RP), Monika Kuczyńska (Dyrektor Personalny NSG Group), dr Małgorzata Makowska – Brzychczyk (Dziekan Zamiejscowego Oddziału w Sandomierzu UJK) – o budowaniu wizerunku kobiety polityka, kobiety w biznesie, kobiety przedsiębiorczej
16.00 -16.15 – Wystąpienie Marcina Marca Burmistrza Sandomierza
16.20 -17.00 – Sylwia Latkowska – trener personalny – O zdrowym stylu życia – ruch i krótki trening
17.00 – 17.30 – Anna Zybała – neuroterapeuta – O relaksacji i roli biofeedbacku
17.30 – 18.00 – „Architekci zdrowia” – O zdrowym żywieniu Duo Life
18.00 – 19.00 – Jolanta Lewicka – projektantka bielizny inspirowanej tradycjami polskiego gorseciarstwa, właścicielka Salonów Li PERIE Lingerie – Zdrowy i piękny biust dodaje pewności siebie.
19.00 – 20.00 – Katarzyna Batko, Andrzej Adamczyk, pasjonaci Tanga Argentyńskiego – Kobieta – muza w tangu, pierwsze kroki w tangu (komunikacja i objęcie), milonga.
20.00 – 21.00 – Networking – rozmowy, wymiana kontaktów 21.00 – zakończenie
Podczas całego dnia klubowego będzie dostępna zdrowa woda i zdrowe przekąski.

Organizatorzy wydarzenia: Grupa inicjatywna: „Kobiety dla Kobiet”, Muzeum Okręgowe w Sandomierzu, „Stowarzyszenie Przyjazny Samorząd”.

Pod honorowym patronatem Marcina Marca Burmistrza Sandomierza

Patronat medialny: Echo Dnia, SandomierzTV.pl

Dnia 26 lutego nasz Wydział gościł posła Ziemi Świętokrzyskiej na Sejm RP, Pana Michała Cieślaka, który ponad dwa lata temu brał udział w rozmowach w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego podczas połączenia sandomierskiej PWSZ z UJK w Kielcach. Teraz po latach odwiedził Wydział, który funkcjonuje na miejscu PWSZ, by zobaczyć jak placówka wygląda dziś. Podczas rozmów z Dziekanem WZ, dr Małgorzatą Makowską-Brzychczyk, Pan Poseł zgodził się, iż wydział uniwersytecki w Sandomierzu to ogromna szansa na rozwój miasta w kierunku ośrodka akademickiego i skuteczny sposób na przyciągniecie młodych ludzi do miasta. Po rozmowie z Panią Dziekan, gość spotkał się ze studentami i pracownikami Wydziału. Rozmowy dotyczyły kierunków rozwoju placówki. Wskazano na konieczność bardzo ścisłej współpracy władz miasta, powiatu i województwa w rozwoju Uczelni, co zawsze stanowi czynnik miastotwórczy i prorozwojowy, niejako wprowadzający świeżą krew do krwiobiegu miasta i regionu. Dziękujemy Panu Posłowi za wizytę i przyjazne deklaracje współpracy.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celach optymalizacji treści dostępnych na naszej stronie oraz dla statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać zmian w każdej chwili.