Filia w Sandomierzu - Edukacja i rewalidacja osób z zaburzeniami ze spektrum autyzmu

Edukacja i rewalidacja osób z zaburzeniami ze spektrum autyzmu

Kwalifikacyjne studia podyplomowe „Edukacja i rewalidacja osób z zaburzeniami
ze spektrum autyzmu”
przeznaczone są dla czynnych nauczycieli, pedagogów, psychologów, logopedów, fizjoterapeutów, pracowników socjalnych, ale również rodziców i opiekunów zainteresowanych poszerzeniem swojej wiedzy oraz umiejętności w zakresie wychowania dzieci z zaburzeniami ze spektrum autyzmu, posiadających dyplom ukończenia studiów wyższych I, II stopnia lub jednolitych magisterskich oraz przygotowanie pedagogiczne.

Celem studiów jest: przekazanie słuchaczom aktualnej wiedzy dotyczącej etiologii zaburzeń całościowych oraz specyfiki rozwoju dzieci i młodzieży z zaburzeniami ze spektrum autyzmu; wyposażenie ich w umiejętności praktyczne niezbędne do pracy edukacyjnej, terapeutycznej i rewalidacyjnej z dziećmi i młodzieżą z autyzmem, Zespołem Aspergera
i innymi całościowymi zaburzeniami rozwoju;  wypracowanie umiejętności: przeprowadzenia diagnozy funkcjonalnej, opracowania oceny wielospecjalistycznej oraz indywidualnych programów edukacyjno-terapeutycznych i programów rewalidacyjnych, dostosowania wymagań edukacyjnych do potrzeb uczniów z całościowymi zaburzeniami rozwoju; przedstawienie metod i form współpracy nauczycieli i specjalistów z rodziną oraz instytucjami wspomagającymi proces wychowania i terapii dzieci i młodzieży z zaburzeniami ze spektrum autyzmu.

Program studiów:

1. Neurofizjologiczne podstawy zaburzeń w rozwoju;
  2. Wybrane zagadnienia z psychologii klinicznej i psychopatologii;
  3. Całościowe zaburzenia w rozwoju – diagnoza i etiologia;
  4. Diagnoza funkcjonalna dzieci z zaburzeniami ze spektrum autyzmu;
  5. Wczesny autyzm dziecięcy – strategie wspomagania w rozwoju;
  6. Kształcenie specjalne – podstawy prawne organizacji kształcenia uczniów ze specjalnymi potrzebami;
  7. Podstawy prawne funkcjonowania osób ze spektrum autyzmu i ich rodzin;
  8. Rewalidacja dzieci z zaburzeniami ze spektrum autyzmu w kontekście pedagogiki specjalnej;
  9. Specjalne potrzeby edukacyjne uczniów z ASD oraz z całościowymi zaburzeniami
    w rozwoju;
  10. Stymulacja zmysłów oraz integracja sensoryczna w pracy z dziećmi z zaburzeniami
    ze spektrum autyzmu;
  11. Metody komunikacji alternatywnej oraz wspomagającej osoby z zaburzeniami
    ze spektrum autyzmu;
  12. Indywidualne Programy Edukacyjno-Terapeutyczne oraz Programy Rewalidacyjne;
  13. Psychopedagogika rodziny osób ze spektrum autyzmu;
  14. Kompetencje nauczycieli w pracy z dziećmi i młodzieżą z zaburzeniami ze spektrum autyzmu;
  15. Metodyka nauczania i wychowania uczniów z ASD w przedszkolu oraz edukacji wczesnoszkolnej;
  16. Metodyka pracy z uczniami z ASD w szkołach ogólnodostępnych;
  17. Metodyka pracy w placówkach specjalnych dla uczniów z ASD;
  18. Praktyka pedagogiczna;
  19. Seminarium dyplomowe.

Studia dają dodatkowe kwalifikacje w zakresie edukacji oraz rewalidacji dzieci i młodzieży z zaburzeniami ze spektrum autyzmu. Osoby spełniające kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela, zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z dnia 1 sierpnia 2017 r. (Dz. U. 2017, poz. 1575) w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli, uzyskują dodatkową specjalność w zakresie prowadzenia zajęć edukacyjno-terapeutycznych, rewalidacyjnych z dziećmi i młodzieżą z zaburzeniami ze spektrum autyzmu. W związku z tym mogą zostać zatrudnieni na stanowisku: nauczyciela prowadzącego rewalidację uczniów z autyzmem, Zespołem Aspergera, innymi całościowymi zaburzeniami rozwojowymi; nauczyciela współorganizującego kształcenie specjalne w przedszkolach, szkołach ogólnodostępnych, integracyjnych, przedszkolach i szkołach specjalnych, specjalnych ośrodkach szkolno-wychowawczych.

Czas trwania (liczba semestrów):  2 semestry

Planowany termin rozpoczęcia: październik 2018 r.

Kryteria kwalifikacji: dyplom ukończenia studiów wyższych, przygotowanie pedagogiczne (należy złożyć dokument potwierdzający posiadane przygotowanie pedagogiczne, jeśli informacja taka nie jest zawarta w odpisie dyplomu ukończenia studiów wyższych)

Odpłatność za jeden semestr: 1 400,00 zł

Warunek ukończenia: obrona pracy dyplomowej

Zapisy na studia podyplomowe prowadzone są do dnia 17.09.2018r. na stronie  http://www.ujk.edu.pl/rekrutacja-podyplomowa/