Filia w Sandomierzu UJK

03-04-2019

VI wykład otwarty „Biologia triad rodzinnych”

Zapraszamy na szósty już autorski wykład otwarty dr Małgorzaty Makowskiej-Brzychczyk, dziekana naszego Wydziału. Tym razem porozmawiamy o biologicznych uwarunkowaniach relacji międzyludzkich.
Według słów klasyka „W szczęściu zawsze znajdziesz kawałek domowych pantofli” /Aldous Huxley/. Człowiek współczesny za bardzo ufa swojemu intelektowi, a umniejsza znaczeniu biologii własnego organizmu, który stanowi dom dla umysłu. Za mało żyjemy w ciele, a za dużo w „głowie”, a biologia ma przemożny wpływ na nasze codzienne funkcjonowanie i gdy nie rozumiemy jej działania, złorzeczymy na iluzoryczny los, czarnego kota, pecha…
Rozwój człowieka na etapie wczesnego dzieciństwa przebiega w określonym środowisku zewnętrznym, głównie rodzinnym, a bodźce pochodzące z tego źródła w ogromnym stopniu kształtują kierunki rozwoju naszego organizmu, wpływając w znacznym stopniu na ekspresję genów, funkcjonowanie narządów czy sylwetkę ciała. Także nasze relacje społeczne czyli jakość relacji z innymi ludźmi pozostaje pod przemożnym wpływem mechanizmów biologicznych, które kształtuje w istotnym stopniu rodzina. Wiedza na ten temat budzi świadomość i może prowadzić do działania znacznie polepszającego nasze relacje z ludźmi. Przychodzimy na świat w pewnym układzie rodzinnym, który wywiera niezwykle istotny wpływ na rozwój naszego mózgu i osobowości, kształtując sieci neuronalne w rozwijającym się mózgu dziecka. Owe połączenia pomiędzy neuronami odzwierciedlają wszelkie informacje, które nasz organ przetrwania – mózg – zebrał ze świata. Na tym bio-logicznym gruncie wyrastają pewne wzorce naszych relacji społecznych, w tym modele relacji partnerskich. Dopóki nie jesteśmy świadomi biologii działania naszego umysłu, jesteśmy bezwolni, żyjemy nieco jak zaprogramowani i ciągle coś nas kłuje i uwiera. Ale można to zmienić! Wiedza o prawach rządzących rozwojem umysłu na poziomie bio-społecznego działania mózgu znacznie poprawia poziom naszego funkcjonowania we wszelkich relacjach, ale pod warunkiem, że przerodzi się w działanie.

 

26 kwietnia 2019 o 15:00 – 16:30

Wydział Zamiejscowy w Sandomierzu UJK
Schinzla 13a, 27-600 Sandomierz

Kilka słów o UJK

Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach jest jednym z 16 uniwersytetów państwowych w Polsce, jedynym w województwie świętokrzyskim.

Oferuje kształcenie na poziomie studiów licencjackich, magisterskich, doktoranckich i podyplomowych.