Filia w Sandomierzu - Filia w Sandomierzu zainaugurowała swoją działalność
godlo polski logo uniwersytetu jana kochanowskiego w kielcach

Filia w Sandomierzu

Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach

Filia w Sandomierzu zainaugurowała swoją działalność

Na Zamku Królewskim w Sandomierzu odbyła się uroczysta inauguracja roku akademickiego 2019/2020 miejscowej Filii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Miało to miejsce po bez mała 3 latach od momentu konsolidacji dawnej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Sandomierzu z Uniwersytetem w Kielcach. Dotychczasowy Wydział Zamiejscowy zmienił się w Filię, zyskując ponadto możliwość kształcenia na dwóch nowych kierunkach studiów: Administracji i Pedagogice. Ponadto Filia prowadzi kształcenia na kierunkach: Filologia angielska, Kosmetologia i Mechatronika.
W swoim wystąpieniu JM Rektor nawiązał do 50 rocznicy powstania Uniwersytetu Jana Kochanowskiego i na kanwie jego historii zaprezentował dynamiczny rozwój jednej z najczęściej wybieranych w Polsce przez młodzież Uczelni. Nawiązał także do procesu konsolidacji i podziękował Dziekan Dr Małgorzacie Makowskiej _ Brzychczyk (ówczesnej Rektor PWSZ w Sandomierzu) za piękną współpracę na rzecz współtworzenia uniwersyteckich walorów królewskiego Sandomierza. Prof. Jacek Semaniak podkreślił, że sandomierska Filia jest integralną częścią uniwersytetu i oferuje szeroki zakres wiedzy, jaką studenci mogą zdobywać i pogłębiać na oferowanych kierunkach. Rektor mówiąc o perspektywach rozwoju i poszerzenia oferty naukowej, wskazywał na walory przyrodnicze, turystyczne, a także związane z bogactwem produkcji ogrodniczej, sadowniczej i dynamicznie rozwijającego się winiarstwa.
Jego Magnificencja Rektor prof. dr hab. Jacek Semaniak następnie immatrykulował przedstawicieli ponad 100 studentów pierwszego roku, a także, co jest zupełną nowością w grodzie na Wisłą, przedstawicieli powstałego właśnie Muzealnego Uniwersytetu Dziecięcego.
Dziekan Filii dr M. Makowska – Brzychczyk w wystąpieniu przypominała o swoim marzeniu sprzed roku. A było nim marzenie o uniwersyteckim Sandomierzu, mieście, na którego ulicach słychać gwar dysput i radosny śmiech młodzieży. Powiedziała m.in.: „My pracujący w tym miejscu, w tym roku, z tego marzenia uczyniliśmy plan i robimy co w naszej mocy, by go zrealizować. Obyście Państwo w kolejnym roku przyjechali do nas, a każda droga dojazdowa do miasta opatrzona była tablicą dumnie brzmiącą: Witamy w królewskim uniwersyteckim mieście. Jestem przekonana, że warto tak widzieć Sandomierz i miejsce w nim uniwersytetu. Cieszy mnie, gdy czytam w strategii rozwoju miasta na lata 2015-25, że Sandomierz to „miejsce przyciągające młodych ludzi, rozwijających swoje talenty i czerpiących inspiracje do podejmowania działalności gospodarczej tworzącej miejsca pracy.” Zatem przyznacie Państwo, że posiadanie statusu akademickiego od bez mała trzech lata uniwersyteckiego jest działaniem na rzecz wzrostu rangi miasta w otoczeniu regionalnym, krajowym i międzynarodowym.”
Na zakończenie uroczystości wykład inauguracyjny na temat: „Na straży porządku – 100 lat dziedzictwa Sandomierskiej Policji Państwowej” wygłosili wspólnie dr hab. Tomisław Giergiel i insp. mgr Dariusz Chmielowiec, Komendant Powiatowy Policji w Sandomierzu.

[Best_Wordpress_Gallery id=”49″ gal_title=”Inauguracja 2019/2020″]

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celach optymalizacji treści dostępnych na naszej stronie oraz dla statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać zmian w każdej chwili.